Till innehållet
Valkoll Stötta

Opinionsmätningar: senaste mätningarna och sammanvägningen

Institutens senaste opinionsmätningar efter valet 2026, jämförda med valresultatet, och Valkolls sammanvägning av mätningarna.

Här samlar Valkoll opinionsmätningarna efter valet 2026 och väger samman. Du ser hur partierna ligger till jämfört med valresultatet, hur riksdagens mandat skulle fördelas utifrån opinionsläget och hur stor felmarginalen är i varje mätning. Längre ned visar vi hur väl instituten träffade i valen 2026 och 2022. Under Räkna själv kan du välja vilka institut som ska ingå i sammanvägningen, hur gamla mätningar som får räknas och om nyare mätningar ska väga tyngre. Syftet med sidan är att möjliggöra kritisk granskning av vad opinionsundersökningarna faktiskt säger. Sidan uppdateras efter varje ny mätning.

Opinionsmätningar efter riksdagsvalet 2026 och valets fastställda resultat, andel i procent per parti
PartiAndel, procentSamman­vägning 17 oktoberValresultat 2026
S Socialdemokraterna27,39 %28,02 %
M Moderaterna22,88 %19,85 %
SD Sverigedemokraterna17,48 %17,48 %
V Vänsterpartiet7,60 %8,40 %
C Centerpartiet6,58 %7,03 %
KD Kristdemokraterna6,11 %6,17 %
MP Miljöpartiet6,68 %6,12 %
L Liberalerna3,83 %5,34 %
Övriga1,50 %1,58 %

Valresultatet: Valmyndigheten, fastställt 19 september 2026, andel av giltiga röster. Varje ring är en mätning. Institut och tal står i tabellen nedanför.

Mätningar efter valet 2026
3
Läget 17 oktober 2026. Från 3 institut: Ipsos, Novus, Verian
Senaste mätning
Verian
Fältperiod 28 september–11 oktober 2026
Sammanvägning efter valet 2026
3
institut ingår. Sammanvägningen står längre ned på sidan

Mandaten i riksdagen enligt mätningarna

Så skulle de 349 mandaten fördelas om valet gav samma andelar som mätningarna. Förenklat: hela landet som en valkrets, 4‑procentsspärren och jämkade uddatalsmetoden med första divisorn 1,2.

Samman­vägning 17 oktober: S+V+MP+C 178 av 349, Tidöpartierna 171 av 349, majoritet 175. Under spärren: L.

Mandaten i riksdagen räknade ur mätningarna, och mandaten efter valet 2026
PartiSamman­vägning 17 oktoberIpsos 15–⁠27 sep 2026Novus 5–⁠11 okt 2026Verian 28 sep–⁠11 okt 2026Valet 2026, fastställt
S Socialdemokraterna1011009510499
M Moderaterna8478888270
SD Sverigedemokraterna6461666362
V Vänsterpartiet2829272930
C Centerpartiet2425252325
KD Kristdemokraterna2321242222
MP Miljöpartiet2521242622
L Liberalerna–14––19
S+V+MP+C178175171182176
Tidöpartierna (M, SD, KD, L)171174178167173

Valet 2026: Valmyndigheten, partiernas mandat i riksfilen, fastställt. Ipsos anger hela procent: L med 4 % kan ligga under eller över spärren på 4 %.

Mätningarna efter valet 2026

Strecket är felmarginalen. Korsar det en linje går skillnaden inte att skilja från slumpen. Peka eller tryck för talen.

InstitutVerian
Fältperiod28 sep–11 okt 2026
UrvalSlumpmässigt rekryterad panel
Svarande3 067 som angett parti
Verian 28 september–11 oktober 2026: andel per parti med felmarginal, och förändringen mot institutets förra mätning
Var ligger partiet nu?Har det ändrats på riktigt?
PartiMätning
S Socialdemokraterna28,5 %
M Moderaterna22,3 %
SD Sverigedemokraterna17,2 %
V Vänsterpartiet7,8 %
C Centerpartiet6,3 %
KD Kristdemokraterna5,9 %
MP Miljöpartiet7,1 %
L Liberalerna3,7 %
Övriga1,3 %

Felmarginal 1,96 · √(p(1 − p)/n), 95 %. Förändringen mot Verian 4–10 september 2026.

Varje mätning

Opinionsmätningar efter riksdagsvalet 2026: institut, uppdragsgivare, fältperiod, svarande, andelar i procent, källa och anmärkning
InstitutUppdragsgivareFältperiodSvarandeSMSDVCKDMPLÖvr.KällaAnmärkning
VerianSlumpmässigt rekryterad panelUppdragsgivareSVTFältperiod28 sep–11 okt 2026Svarande3 067som angett partiS28,5 %M22,3 %SD17,2 %V7,8 %C6,3 %KD5,9 %MP7,1 %L3,7 %Övr.1,3 %KällaVerianAnmärkning
  • M skiljer 6,5 procentenheter från institutets förra mätning (4–⁠10 september 2026).
NovusSlumpmässigt urvalUppdragsgivareanges inte av NovusFältperiod5–11 okt 2026Svarande2 512alla svarandeS25,9 %M23,9 %SD18,0 %V7,2 %C6,7 %KD6,4 %MP6,5 %L3,9 %Övr.1,5 %KällaNovus egen publicering (tabellen ligger hos Infogram)Anmärkning
  • M skiljer 5,8 procentenheter från institutets förra mätning (7–⁠10 september 2026).
IpsosDelvis kvoturval ur panelUppdragsgivareanges inte av pollofpolls.seFältperiod15–27 sep 2026Svarandeanges inte av pollofpolls.seS28 %M22 %SD17 %V8 %C7 %KD6 %MP6 %L4 %Övr.2 %Källaläst ur pollofpolls.seAnmärkning
  • M skiljer 3,7 procentenheter från institutets förra mätning (7–⁠10 september 2026).
  • Talen visas som hela tal: pollofpolls.se skriver alla tal med en decimal, och för den här mätningen är den 0 för alla partier.
  • Förändringen kan inte prövas mot felmarginalen: antal svarande saknas.

Andelar i procent, skrivna som hos källan utom där anmärkningen säger hela tal. Källorna lästes senast 17 oktober 2026.

Instituten

Instituten: uppdragsgivare enligt institutet och var Valkoll läser nya mätningar
InstitutUppdragsgivare enligt institutetNya mätningar läses ur
DemoskopUppdragsgivare enligt institutetAftonbladet och Svenska DagbladetNya mätningar läses urpollofpolls.se
Indikator OpinionUppdragsgivare enligt institutetSveriges Radio EkotNya mätningar läses urinstitutets egen publicering och pollofpolls.se
IpsosUppdragsgivare enligt institutetDagens Nyheter, enligt institutets rapport för 25 aug–7 sep 2026Nya mätningar läses urinstitutets egen publicering och pollofpolls.se
NovusUppdragsgivare enligt institutetanges inte av NovusNya mätningar läses urNovus egen publicering (tabellen ligger hos Infogram) och pollofpolls.se
SCBUppdragsgivare enligt institutetegen undersökningNya mätningar läses urSCB:s egen publicering
SentioUppdragsgivare enligt institutetinstitutets egen sida är inte lästNya mätningar läses urläses inte (mätningarna inför valen 2026 och 2022 är lästa ur Wikipedia)
SkopUppdragsgivare enligt institutetinstitutets egen sida är inte lästNya mätningar läses urläses inte (mätningarna inför valen 2026 och 2022 är lästa ur Wikipedia)
VerianUppdragsgivare enligt institutetSVTNya mätningar läses urinstitutets egen publicering och pollofpolls.se

Felmarginal och urval

Hur stor slumpen i en mätning kan vara, och vad instituten själva säger om den.

Fler svarande, mindre felmarginal

Dra i reglagen.

Varje instituts senaste antal är de som angett parti för Ipsos, Sentio och Verian och alla svarande för Demoskop, Indikator Opinion och Novus. Streckad linje betyder att institutet inte räknar felmarginal på vanligt sätt.

Formeln mot faktisk spridning

Valkolls beräkning, preliminär

Hur mycket mätningarna hoppar kring den gemensamma trenden, när institutets fasta nivå räknats bort.

Felmarginal enligt formeln och faktisk spridning för ett parti på 30 procent, procentenheter
Demoskopalla svarande± 1,90
± 2,67
Indikator Opinionalla svarande± 1,88
± 2,09
Ipsosmest alla svarande± 2,20
± 2,00
Novusalla svarande± 1,70
± 1,86
Sentiodelvis alla svarande± 3,00
± 2,87
Verianmest alla svarande± 1,55
± 1,42

Mätningarna mellan valen 2022 och 2026, 95 %. Formeln räknas på de som angett parti där källan anger det, annars alla svarande.

Så redovisar instituten felmarginalen

DemoskopSjälvrekryterad webbpanelRedovisar ingen felmarginal

Iniziopanelen inte bygger på ett slumpmässigt befolkningsurval utan är en självrekryterad panel Demoskop, sidan om väljarbarometern, läst 6 okt 2026

tillämpar vi inte konventionella felmarginaler och signifikanstester på våra resultat från väljarbarometern Demoskop, sidan om väljarbarometern, läst 6 okt 2026

Indikator OpinionSlumpmässigt urvalNej

Den riktade sig till ett slumpmässigt urval av 5642 röstberättigade svenskar över 18 år. Indikator Opinion, väljarbarometern 2–10 september 2026, läst 5 okt 2026

Användningen av slumpmässigt urval gör det också möjligt att exakt beräkna osäkerheter Indikator Opinion, vanliga frågor, läst 5 okt 2026

IpsosDelvis kvoturval ur panelKan inte räknas på vanligt sätt, enligt Ipsos

Urvalet för panelintervjuerna är ett kvoturval ur en slumpmässigt rekryterad respondentpanel. Ipsos, väljarbarometern augusti–september 2026, sidan 10, läst 6 okt 2026

kan därför inte beräkna statistisk felmarginal för skattningarna av partiernas väljarstöd på sedvanligt sätt Ipsos, väljarbarometern augusti–september 2026, sidan 11, läst 6 okt 2026

NovusSlumpmässigt urvalNej

mot ett slumpmässigt individ-urval av Svenska folket Novus, väljarbarometern 7 september 2026, läst 5 okt 2026

Skillnaden mellan M och SD ligger inom felmarginalen Novus, väljarbarometern 7 september 2026, läst 5 okt 2026

SCBSlumpmässigt urvalJa, per parti

Urvalet betraktas som ett obundet slumpmässigt urval SCB, kvalitetsdeklaration PSU maj 2026, läst 6 okt 2026

Felmarginalen är lika med skattningens dubbla standardavvikelse. SCB, statistikdatabasen tabell TAB4068, läst 6 okt 2026

SentioUrvalet inte redovisat i en källa Valkoll har kunnat läsaIngen uppgift läst

Prövat: sentio.no, sentio.se, sentio-research.se och arkivkopior (6 och 16 oktober 2026).

Skop (2022)Slumpmässigt rekryterad panelNej

som är slumpmässigt rekryterad ur befolkningsregistret Skop, väljarbarometern 22 augusti 2022 (arkivkopia), läst 16 okt 2026

VerianSlumpmässigt rekryterad panelJa, för förändringar

Riksrepresentativt ur slumpmässigt rekryterade Sifopanelen samt telefonintervjuer från slumpmässigt urval Verian, väljarbarometern 4–10 september 2026, sidan 3, läst 6 okt 2026

Statistisk felmarginal Verian, väljarbarometern 4–10 september 2026, sidan 2, läst 6 okt 2026

Formeln och ett räkneexempel

Felmarginal = 1,96 · √( p · (1 − p) / n ), där p är andelen och n antalet som angett parti när källan anger det, annars alla svarande.

Exempel: Liberalerna 3,7 % i Verian 28 september–11 oktober 2026, 3 067 svarande (som angett parti). 1,96 · √(0,037000000000000005 · 0,963 / 3 067) = 0,0067, det vill säga 0,67 procentenheter. Slumpen ensam ger 3,03–4,37 %. Strecket når över 4 %.

Förändring mellan två mätningar: 1,96 · √( p₁(1 − p₁)/n₁ + p₂(1 − p₂)/n₂ ). Avstånd mellan två partier i samma mätning: 1,96 · √( (p₁ + p₂ − (p₁ − p₂)²) / n ).

Så träffade mätningarna i valen 2026 och 2022

Varje instituts sista mätning före valen 2026 och 2022 jämförd med Valmyndighetens fastställda resultat, parti för parti.

Ett val är ett enda fall, och ordningen mellan instituten säger därför lite om nästa val. Institutens sista mätningar slutade olika dagar, och SCB:s sista mätning före varje val gjordes i maj.

Valet 2026

Varje instituts sista mätning före riksdagsvalet 2026 minus det fastställda valresultatet, i procentenheter per parti
InstitutSista mätningen före valet 2026SMSDVCKDMPLMedelavvikelseKontroll
Valresultat 2026Valmyndigheten, fastställtS28,02 %M19,85 %SD17,48 %V8,40 %C7,03 %KD6,17 %MP6,12 %L5,34 %
DemoskopFältperiod 7–11 sep 20262 dagar före valet · 1 419 svarande · för Aftonbladet och Svenska DagbladetS+1,68M−3,15SD+1,52V−0,90C+0,67KD+1,43MP−0,52L−0,64Medelavvikelse1,31Kontrollkontrollerad mot institutets publicering
Indikator OpinionFältperiod 2–10 sep 20263 dagar före valet · 2 189 svarande · för Sveriges Radio EkotS+0,58M−3,05SD+0,82V−0,60C+0,47KD+0,93MP+0,78L+0,06Medelavvikelse0,91Kontrollkontrollerad mot institutets publicering
IpsosFältperiod 7–10 sep 2026 enligt Wikipedia3 dagar före valet · antal svarande inte läst · uppdragsgivare inte lästS−0,62M−1,55SD+1,32V−0,80C+0,57KD+0,73MP+0,68L−0,34Medelavvikelse0,83Kontrollej kontrollerad mot primärkälla (läst ur Wikipedia)
NovusFältperiod 7–10 sep 20263 dagar före valet · 5 928 svarande · ingen uppdragsgivare angiven av institutetS+0,58M−1,75SD+2,02V−1,80C+2,17KD−0,67MP+0,28L−0,64Medelavvikelse1,24Kontrollkontrollerad mot institutets publicering
SCBFältperiod 28 apr–28 maj 2026 enligt Wikipedia108 dagar före valet · antal svarande inte läst · egen undersökningS+5,88M−2,55SD+0,82V+0,20C−0,93KD−1,67MP+0,48L−2,84Medelavvikelse1,92Kontrollkontrollerad mot institutets publicering
SentioFältperiod 3–9 sep 2026 enligt Wikipedia4 dagar före valet · antal svarande inte läst · för RiksS−1,52M−2,55SD+1,82V+0,80C+0,17KD−1,77MP+2,18L−0,24Medelavvikelse1,38Kontrolldelvis kontrollerad: 6 av 9 tal lästa i uppdragsgivarens publicering
VerianFältperiod 4–10 sep 20263 dagar före valet · 3 063 svarande · för SVTS−0,42M−4,05SD+0,62V−0,70C+1,17KD+0,33MP+1,88L+0,16Medelavvikelse1,17Kontrollkontrollerad mot institutets publicering
Medel av 6 institutMedelvärdet av de 6 institutens tal för varje parti, och av deras medelavvikelserInstitut vars sista mätning slutade högst 21 dagar före valetS+0,05M−2,69SD+1,35V−0,67C+0,87KD+0,16MP+0,88L−0,27Medelavvikelse1,14

Procentenheter: mätningen minus valresultatet, plus när mätningen låg över resultatet. Medelavvikelse är medelvärdet av de åtta partiernas avvikelser, oavsett om mätningen låg över eller under.

Valet 2022

Varje instituts sista mätning före riksdagsvalet 2022 minus det fastställda valresultatet, i procentenheter per parti
InstitutSista mätningen före valet 2022SMSDVCKDMPLMedelavvikelseKontroll
Valresultat 2022Valmyndigheten, fastställtS30,33 %M19,10 %SD20,54 %V6,75 %C6,71 %KD5,34 %MP5,08 %L4,61 %
Demoskop/InizioFältperiod 1–9 sep 20222 dagar före valet · 2 321 svarande · för AftonbladetS−0,83M−0,40SD−0,04V+0,15C+1,19KD−0,04MP+0,22L+0,29Medelavvikelse0,39Kontrolldelvis kontrollerad: 6 av 9 tal lästa i uppdragsgivarens publicering
IpsosFältperiod 6–9 sep 20222 dagar före valet · 1 992 svarande · för Dagens NyheterS−1,53M−0,90SD+0,46V+0,65C+1,29KD−0,54MP+0,72L−0,41Medelavvikelse0,81Kontrollkontrollerad mot institutets publicering
NovusFältperiod 6–8 sep 20223 dagar före valet · 3 903 svarande · för SVTS−0,03M−2,00SD+0,66V+1,05C+0,39KD+0,56MP−0,58L+0,59Medelavvikelse0,73Kontrollkontrollerad mot institutets publicering
SCBMätmånad maj 2022antal svarande inte läst · egen undersökningS+2,97M+2,20SD−3,54V+1,05C−0,01KD−0,14MP−1,78L−1,21Medelavvikelse1,61Kontrollkontrollerad mot institutets publicering
SentioDaterad 29 aug 2022 i Wikipedias tabellomkring 13 dagar före valet · antal svarande inte läst · för Nyheter IdagS−6,23M−0,40SD+3,86V+2,85C−0,91KD+1,56MP−0,68L−0,61Medelavvikelse2,14Kontrollej kontrollerad mot primärkälla (läst ur Wikipedia)
SkopDaterad 9 sep 2022 i Wikipedias tabellomkring 2 dagar före valet · antal svarande inte läst · uppdragsgivare inte lästS−1,73M−2,80SD−1,24V+1,25C+0,89KD+0,66MP+2,32L+1,39Medelavvikelse1,53Kontrollej kontrollerad mot primärkälla (läst ur Wikipedia)
Sifo (Kantar Sifo), i dag VerianDaterad 9 sep 2022 i Wikipedias tabellomkring 2 dagar före valet · antal svarande inte läst · för Svenska DagbladetS−1,33M−2,90SD+0,16V+1,15C−0,11KD+0,76MP+1,32L+1,39Medelavvikelse1,14Kontrollej kontrollerad mot primärkälla (läst ur Wikipedia)
Medel av 6 institutMedelvärdet av de 6 institutens tal för varje parti, och av deras medelavvikelserInstitut vars sista mätning slutade högst 21 dagar före valetS−1,94M−1,57SD+0,65V+1,19C+0,45KD+0,50MP+0,55L+0,44Medelavvikelse1,13

Samma mått som i tabellen för valet 2026. Staplarna har samma skala i båda tabellerna, 7 procentenheter åt varje håll.

Räkna själv

Välj vilka institut som ingår i Valkolls sammanvägning (det vägda medelvärdet av institutens senaste mätningar), hur gammal en mätning får vara och om nyare mätningar ska väga tyngre. Diagrammen och tabellerna nedanför, i avsnitten Sammanvägningen och Om mätningarna har lika fel som i tidigare val, räknas om direkt.

Institut som ingår
Hur gammal en mätning får vara
Vikt efter ålder

Valkolls val

Institut i sammanvägningen 2026
6
Minst 3 behövs. Valet 2022: 6
Sammanvägningens medelavvikelse i valet 2026
0,92
Procentenheter, medelvärdet av de åtta partiernas avvikelser, oavsett om sammanvägningen låg över eller under
Sammanvägningens medelavvikelse i valet 2022
0,83
Samma mått för sammanvägningen inför valet 2022

Sammanvägningen efter valet 2026

Valkolls sammanvägning av institutens mätningar efter riksdagsvalet 2026, med spannet från tidigare val.

S Socialdemokraterna
M Moderaterna
SD Sverigedemokraterna
V Vänsterpartiet
C Centerpartiet
KD Kristdemokraterna
MP Miljöpartiet
L Liberalerna

Procent. Valresultatet är andelen av giltiga röster, och varje ruta spänner över tio procentenheter.

Sammanvägningen 17 oktober 2026

Valkolls sammanvägning per parti med spann och det fastställda valresultatet 2026
PartiSammanvägningSpannValresultat 2026
S SocialdemokraternaSammanvägning27,39 %Spann26,00–28,77 %Valresultat 202628,02 %
M ModeraternaSammanvägning22,88 %Spann20,24–25,53 %Valresultat 202619,85 %
SD SverigedemokraternaSammanvägning17,48 %Spann16,12–18,85 %Valresultat 202617,48 %
V VänsterpartietSammanvägning7,60 %Spann6,59–8,60 %Valresultat 20268,40 %
C CenterpartietSammanvägning6,58 %Spann5,51–7,64 %Valresultat 20267,03 %
KD KristdemokraternaSammanvägning6,11 %Spann5,71–6,52 %Valresultat 20266,17 %
MP MiljöpartietSammanvägning6,68 %Spann5,87–7,49 %Valresultat 20266,12 %
L LiberalernaSammanvägning3,83 %Spann3,24–4,42 %Valresultat 20265,34 %
ÖvrigaSammanvägning1,50 %Spann1,10–1,90 %Valresultat 20261,58 %

Spannet är sammanvägningen plus och minus dess största fel i valen 2026 och 2022. Det är ingen felmarginal (den statistiska osäkerheten i en enskild mätning).

Mätningarna i sammanvägningen

Mätningarna som ingår i sammanvägningen: institut, sista fältdag, ålder i dagar, svarande, vikt och andelar i procent
InstitutSlutadeDagar (d)Svarande (n)Vikt (w)SMSDVCKDMPLÖvr.
Demoskop
Indikator Opinion
Ipsos
Novus
SCB
Sentio
Skop
Verian

En asterisk märker ett typiskt antal för institutet, som används när antalet svarande inte är angivet. Formeln står under Så räknar Valkoll.

Om mätningarna har lika fel som i tidigare val

Spannet runt sammanvägningen är så långt från valresultatet som sammanvägningen faktiskt hamnade i tidigare val.

I valet 2026 låg sammanvägningen 2,64 procentenheter under resultatet för M, det största felet det året. I valet 2022 låg sammanvägningen 1,75 procentenheter under resultatet för M, det största felet det året.

Valkolls sammanvägning på valdagen minus det fastställda resultatet, i procentenheter per parti, för valen 2026 och 2022, och spannet som används efter valet 2026
PartiValet 2026Valet 2022Spann efter valet 2026
S SocialdemokraternaValet 2026+0,15Valet 2022−1,38Spann efter valet 2026± 1,38
M ModeraternaValet 2026−2,64Valet 2022−1,75Spann efter valet 2026± 2,64
SD SverigedemokraternaValet 2026+1,37Valet 2022+0,30Spann efter valet 2026± 1,37
V VänsterpartietValet 2026−0,87Valet 2022+1,00Spann efter valet 2026± 1,00
C CenterpartietValet 2026+1,06Valet 2022+0,57Spann efter valet 2026± 1,06
KD KristdemokraternaValet 2026+0,15Valet 2022+0,40Spann efter valet 2026± 0,40
MP MiljöpartietValet 2026+0,81Valet 2022+0,65Spann efter valet 2026± 0,81
L LiberalernaValet 2026−0,29Valet 2022+0,59Spann efter valet 2026± 0,59
ÖvrigaValet 2026+0,29Valet 2022−0,40Spann efter valet 2026± 0,40

Procentenheter: sammanvägningen på valdagen minus valresultatet. Spannet är det större av de två felen, åt varje håll.

För 5 av 8 partier låg sammanvägningen längre från valresultatet 2026 än slumpen i urvalen kan förklara.

Så mycket kan slumpen i urvalen förklara (som om varje mätning vore ett slumpmässigt urval) mot sammanvägningens faktiska fel på valdagen 2026, procentenheter
PartiSå mycket kan slumpen i urvalen förklaraFaktiskt fel 2026
S SocialdemokraternaSå mycket kan slumpen i urvalen förklara± 0,74Faktiskt fel 2026+0,15
M ModeraternaSå mycket kan slumpen i urvalen förklara± 0,62Faktiskt fel 2026−2,64
SD SverigedemokraternaSå mycket kan slumpen i urvalen förklara± 0,65Faktiskt fel 2026+1,37
V VänsterpartietSå mycket kan slumpen i urvalen förklara± 0,44Faktiskt fel 2026−0,87
C CenterpartietSå mycket kan slumpen i urvalen förklara± 0,45Faktiskt fel 2026+1,06
KD KristdemokraternaSå mycket kan slumpen i urvalen förklara± 0,40Faktiskt fel 2026+0,15
MP MiljöpartietSå mycket kan slumpen i urvalen förklara± 0,42Faktiskt fel 2026+0,81
L LiberalernaSå mycket kan slumpen i urvalen förklara± 0,36Faktiskt fel 2026−0,29

Så mycket kan slumpen i urvalen förklara, räknat som om varje mätning vore ett slumpmässigt urval. För Ipsos och Sentio används institutets typiska antal.

Spannet är inte en felmarginal och säger inte hur troligt något är. En felmarginal är den statistiska osäkerheten i en enskild mätning, som kommer av att bara ett urval av väljarna har svarat. Spannet visar bara hur stort felet var i valen 2026 och 2022, och i nästa val kan det bli större eller mindre. Valkoll använder för varje parti det större av de två felen, eftersom felet i ett enda val kan vara litet av en slump.

I diagrammet inför valet 2026 är spannet felet i valet 2022, det enda tidigare val som Valkoll har räknat på. Med egna val i Räkna själv kan spannet nå utanför en ruta. Det skärs då vid rutans kant, och en streckad linje märker kanten. Linjen vid 4 procent är spärren i riksdagsval. Den gäller valresultatet, inte en mätning.

Så räknar Valkoll

En opinionsmätning frågar ett urval av väljare vilket parti de skulle rösta på om det var val i dag. En mätning är en urvalsundersökning med osäkerhet, inte ett valresultat. Valresultatet är Valmyndighetens räkning av alla giltiga röster.

Mandaten i avsnittet Mandaten är en förenklad beräkning ur mätningarna, som avsnittet beskriver. Varje mätning visas med de decimaler som källan skriver. Ett undantag: pollofpolls.se skriver alla tal med en decimal, och en mätning som är läst ur pollofpolls.se och där alla tal slutar på ,0 visas därför med hela tal. Sammanvägningen, avvikelserna, spannet och valresultatet visas med två decimaler, räknade på oavrundade värden och avrundade sist.

Sammanvägningen

Valkoll väger samman institutens mätningar. Från varje institut används bara den senaste mätningen. En mätning väger tyngre ju färskare den är och ju fler som har svarat.

L = Σ (w × x) / Σ w
w = √(n / 1000) × 0,5d / 14

L är sammanvägningen för ett parti, x institutets tal för partiet i procent, n antalet svarande och d antalet dagar sedan mätningen slutade. Bara varje instituts senaste mätning ingår, och bara om den slutade högst 60 dagar tidigare (fönstret). En mätning som är 14 dagar gammal väger hälften så mycket som en från i dag: halveringstiden är 14 dagar. Minst 3 institut behövs.

När antalet svarande inte är angivet använder Valkoll ett typiskt antal för institutet: medianen (det mittersta värdet) av de antal som Valkoll har läst i institutets eller uppdragsgivarens publiceringar inför valen 2026 och 2022: Demoskop 2 167, Indikator Opinion 2 189, Ipsos 1 788, Novus 3 541, Sentio 1 000, Verian 3 063. För SCB och Skop, där inget antal är läst, används medianen av institutens typiska antal: 2 178.

Halveringstiden och fönstret valdes efter en prövning mot mätningarna inför valen 2022 och 2026. Medelavvikelsen på valdagen skilde mindre än 0,10 procentenheter mellan de prövade värdena, så valet föll på det kortaste fönster som ger en sammanvägning alla dagar valåret 2026.

Träffsäkerheten

Träffsäkerheten jämför varje instituts sista mätning före valen 2026 och 2022 med Valmyndighetens fastställda resultat. Mätningarna inför de två valen är sammanställda ur svenska Wikipedia och kontrollerade mot institutens eller uppdragsgivarnas publiceringar där de gick att läsa. Kolumnen Kontroll säger vad som är kontrollerat för varje mätning. För valet 2022 anger Wikipedia ett datum per mätning, inte fältperioden.

Nya mätningar

Nya mätningar från Indikator Opinion, Ipsos, Novus och Verian läser Valkoll både i institutets egen publicering och hos pollofpolls.se, en sajt som samlar svenska opinionsmätningar. En mätning publiceras automatiskt när de två källorna är överens om de åtta riksdagspartiernas tal och om fältperioden, och mätningen klarar kontrollerna, bland annat att summan är 100 så när som på avrundningen och att inget tal ligger mer än 6 procentenheter från institutets förra mätning. Annars publiceras mätningen först när en människa har tittat på den. Där en mätning från Ipsos är läst bara ur pollofpolls.se står det i tabellen, och en människa har tittat på den mätningen innan den publicerades. Mätningar från SCB läser Valkoll bara hos SCB, utan jämförelse med pollofpolls.se. Mätningar från Demoskop läser Valkoll bara ur pollofpolls.se. Mätningar från SCB och Demoskop, som bara har en källa, publiceras när den källan klarar kontrollerna. Mindre avvikelser, som en ändring på 3–⁠6 procentenheter, ett annat tal för övriga partier hos pollofpolls.se eller en uppgift som källan saknar, publiceras med en anmärkning i tabellen.

Instituten svarar för sina mätningar. Sammanställningen och sammanvägningen är Valkolls egna.

Valkoll är gratis och utan annonser. Stötta Valkoll via Swish